Bölüm Hakkında

Ağız ve dişleri etkileyen hastalıklar ülkemizde ve dünyada önemli sağlık sorunları arasında yer alır. Hayatı doğrudan tehdit etmeyen ancak yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen ağız ve diş hastalıkları mutlaka tedavi edilmelidir. Ağız ve dişleri etkileyen hastalıklar tedavi edilmediği zaman dış görünüşten, sindirim problemlerine, kalp sağlığından, şiddetli ağrılara, konuşma bozukluğundan, ağız kokusuna kadar pek çok sorunu tetikleyebilmektedir. Akademi Hastanesi Ağız ve Diş Sağlığı , diş hekimliği kapsamında yer alan bütün ağız ve diş hastalıklarını, modern teknoloji, kaliteli ve hasta odaklı hizmet anlayışıyla tedavi etmektedir.

Riskli hastalara özel diş tedavisi

Özellikle kardiyak problemi olan ya da cerrahi açıdan da riskli bulunan hastalar Akademi Hastanesi bünyesindeki Ağız ve Diş Sağlığı Bölümleri’nde tecrübeli diş hekimleriyle tedaviye alınmakta, tüm diş problemleri titizlikle çözülmektedir. Diş beyazlatma, diş çekimi, diş ağrısı, dişeti çekilmesi, dişeti kanaması, diş dolgusu, diş gıcırdatma gibi sorunlarda da hizmet veren Akademi Hastanesi diş ağrıları korkutucu bir sorun olmaktan çıkmaktadır.

Ağız ve diş sağlığı bölümü uygulamaları

 • Koruyucu diş hekimliği
 • Estetik diş hekimliği
 • Protetik diş tedavisi
 • Diş beyazlatma
 • Ortodonti
 • Ağız-Diş-Çene Hastalıkları ve Cerrahisi
 • Total-Parsiyel protezler
 • Diş eti hastalıkları
 • İmplant
 • Dolgu ve kanal tedavisi
 • Yüz travmaları
 • 20 yaş dişi tedavisi
 • Diş ağrısı
 • Koruyucu Diş Hekimliği:

Süt diş dizisi ve bunu izleyen karma diş dizisi, çocuğun büyümesinin en aktif olduğu dönemde gelişir. İlk süt dişi 6. ayda çıkmaya başlar. Değişik grup süt dişleri, dönem dönem düşer ve yerlerini kalıcı süt dişlerine bırakırlar. Bu durum, 12 yaşına kadar sürer. Bu süreçte, erken süt dişi kayıpları çene gelişimini etkileyerek, estetik ve konuşma bozukluklarına yol açabilir. Kalıcı dişlere uygulanan tüm tedaviler süt dişlerine de uygulanabilir.

Çocuk dişlerinin tedavileri pedodonti alanına girer ve bu alan, uzman yaklaşımı gerektiren ayrı bir diş hekimliği dalıdır. Ayrıca, çocuğun büyüme sürecinde iskeletsel çene gelişimi, ayrıca bir ortodonti uzmanı tarafından kontrol altında tutulmalıdır. Kliniğimiz bu konularda uzman hekimleri ile gelişim çağındaki çocukların sağlıklı bir diş ve ağız yapısına sahip olmalarını sağlayacak önlemleri almakta ve tedavileri uygulamaktadır

Diş çürüğüne karşı etkin koruma

Koruyucu diğer iki tedavi yöntemi de süt dişlerinin çürüğe direncini artırmak için uygulanan, “topikal flor ile çürüğe eğilimli bölgelerin kapatılması” anlamına gelen fissür sealant’tır. Çocuk 6 yaşına geldiğine, ilk kalıcı diş olan 1. büyük azı dişi ağızda yerini alır. En uzun süre ve en çok fonksiyon gören bu dişler, mutlaka fissür sealant topikal flor uygulaması ile çürüğe karşı korunmalıdır.

Diş sağlığı için erken önlem

Erkenden alınacak önlemler ve koruyucu amaçlı küçük müdahaleler, çocukların ileri yaşlarda sorunsuz gülümsemelerini sağlar. Tüm bunların sonucu olarak süt dişlerine sahip çocuklarda ağız diş sağlığına büyük önem vermek gerekir. Çocukların ilk 6 yıllık ağız diş sağlığından tamamıyla ebeveynleri sorumludur. Bu dönemde çocuklara ağız diş sağlığının önemi öğretilmelidir.

Estetik Diş Hekimliği

Akademi Hastanesi’nde yalnızca ağız, diş sağlık problemlerinin tedavisinde değil, ağız ve diş estetiğinde de çeşitli çözümler sunulmaktadır. Lamine, porselen vener, diş eti düzenlemeleri, beyazlatma yöntemleriyle, hastaya yeni bir gülüş sağlamamız mümkün olmaktadır. Estetik diş hekimliği alanında yapılan uygulamalar şöyledir:

 1. Gülüş Tasarımı: Gülüşünüzden memnun değilseniz bilgisayar yardımıyla dişlerinize yapılacak işlemleri önceden görebilirsiniz. Dişlerinize işlem yapılmadan işlem öncesi çekilen fotoğraflarınızın bilgisayar ortamına aktarılıp, dijital olarak işlenmesi ile cosmetic imaging programları yardımıyla, işlem sonrası sahip olacağınız gülüş hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.
 2. Beyazlatma: Diş fırçalayarak veya diş taşlarının temizlenmesi gibi yüzeysel temizlik işlemleriyle giderilemeyen, dişlerin yapısından kaynaklanan ve kötü görünüme yol açan renklenmeler, diş beyazlatma (bleaching) yöntemiyle giderilebilir.

Diş beyazlatmada Light Emiting Diode yöntemi yani LED, ışık kaynağı ve özel beyazlatma jeli ile uygulanmaktadır. Gelişmiş bir teknolojinin ürünü olan LED yönteminde uygulama sonrası hassasiyetin yok edilme başarısı yüksek düzeylerdedir. Şu ana kadar uygulanan beyazlatma sisteminde yüzde 38 olan hidrojen perolmit oranı yüzde 15’e inerken, LED ile memnuniyet yüzde 100 oranlara çıkmaktadır. LED yöntemi ile 8 kat daha beyaz dişlere kavuşulurken, uygulama bir saat sürmektedir. Amerika’da yapılan klinik araştırmalarla güvenilirliği kanıtlanan Beyazlatma Sistemi, diş minesine ve dolgulara zarar vermez. Ayrıca tamamiyle ağrısızdır.

Son Güncelleme: 21 Mayıs 2022
Whatsapp