Bölüm Hakkında

Özel Antakya Akademi Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümleri, tüm çocuk spesifik branşlarda deneyimli uzmanlardan oluşan kadrosuyla, çocuklar için özel tasarlanmış ve ileri teknoloji ile donatılmış poliklinik, yataklı servis ve yoğun bakım alanlarında dünya standartlarında tanı ve tedavi hizmetleri sunmaktadır. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları bölümlerimizde intrauterin (anne karnındaki) hayattan itibaren izlenmeye başlanan bebekler, doğum sonrası mental-motor gelişim, beslenme, aşı ve koruyucu hekimlik programları ile takip edilmektedir. Özellikle anne sütünün önemi tüm ebeveynlere vurgulanmakla birlikte, yeni doğan bebeklerde doğumdan kısa süre sonra topuk kanı ile fenilketonüri taraması yapılmasını sağlanmaktadır. Bunun yanı sıra bölümde, Pediatri yani Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları bölümü, tam anlamıyla “Çocuk Hastanesi” anlayışıyla hizmet vermektedir. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları yani Pediatri bölümlerine sahip hastanelerimiz, bulunulan lokasyonlarda trafik açısından kolay ulaşılabilen konumu ve çocuk acil servisleriyle büyük bir ihtiyacı karşılamaktadır.

Pediatri nedir? Çocuk sağlığı ve hastalıkları nedir?

Pediatri, bebek, ergen ve çocuk hastalıkları ile ilgilenen bir tıp dalıdır. Yenidoğan döneminden ergenliğe uzanan süreçte yer alan tüm bireylerin tanı, takip, tedavisini gerçekleştirir. Özel Antakya Akademi Hastanesi Çocuk Hastalıkları ve Sağlığı bölümlerinde; bebek, çocuk ve ergen bireylerin pediatrik hastalıklarının tanı, tedavi ve takipleri çocuk doktoru olarak tabir edilen Pediatri Uzmanları yani Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanları tarafından multidisipliner şekilde yürütülmekle birlikte, Özel Antakya Akademi Hastanesi Pediatri Uygulamaları, ülkemizdeki ve dünyadaki pek çok merkeze örnek olmaktadır. Özel Antakya Akademi Hastanesi Sağlık Grubu bünyesindeki tüm lokasyonlarda güncel pediatri, sosyal pediatri, genel pediatri, gelişimsel pediatri anlamında pediatri rutinleri konusunda da ailelere ve çocuklara pediatri doktoru tarafından destek verilmektedir. Bölümde pediatri hemşireliği, bebek bakım hemşireliği hizmetleri de bulunmaktadır. Bölüm, pediatri dünyası içindeki güncel gelişmeleri takip ederek bir pediatri akademisi düzeyinde çalışmalar yürütmektedir.

Genel pediatri nedir?
0-18 yaş arasındaki bireylerin gelişimlerini incelemek, hastalıklarını teşhis ve tedavi etmekten sorumlu alandır.

Gelişimsel pediatri nedir?
0-18 yaş arasındaki bireylerin gelişimsel sorunlarının değerlendirilmesi, tanı ve tedavilerinin gerçekleştirilmesi, gerekirse çocuk sağlığında farklı bilim dallarına yönlendirilmesini içeren bir alandır.

Sosyal pediatri nedir?
0-18 yaş arasındaki bireylerin sağlıklı yaşam yolculuklarını destekleyen sosyal pediatri, klasik hastalıkların incelenmesinin yanında koruyucu ve geliştirici bir pediatri alanıdır.

Özel Antakya Akademi Hastanesi Çocuk Hastalıkları ve Sağlığı Bölümü’nde sosyal, gelişimsel, genel pediatri alanlarında multidisipliner hizmet vermekle beraber, çocuk sağlığı ile ilgili yandal hastalıklarda tanı, takip ve tedavi sürecini başarıyla yürütmektedir. Pediatri bölümlerinde bulunan üniteler şu şekilde sıralanabilmektedir:

Çocuk Cerrahisi Bölümü

Bölümde, bebeklik döneminden ergenlik dönemine kadar (0-16 yaş) çocuklarla ilgili tüm cerrahi işlemler yapılmaktadır. Kalp dışı göğüs cerrahisi, onkolojik cerrahi, sindirim sistemi cerrahisi, çocuk endokrin cerrahisi, çocuk jinekolojisi, tanısal ve girişimsel endoskopik uygulamalar, laparoskopik ve torakoskopik cerrahi girişimler ve travma cerrahisi, çocuk cerrahisinin uğraş alanlarıdır. Ayrıca çocuklarda çeşitli nedenlere bağlı organ yetmezliği durumlarında karaciğer, böbrek ve ince bağırsak transplantasyonu gerçekleştirilmektedir. Bu işlemler yapılırken, güvenilir anestezi ilaçlarının kullanımı ve gelişmiş teknolojinin yakından takibi, Özel Antakya Akademi Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nün başarısını artırmaktadır.

Çocuk Endokrinoloji Bölümü

Çocuk Endokrinoloji Ünitesi’nde, çocuklarda büyüme bozukluklarının ve hormonların fazla veya eksik salgılanmasına bağlı olarak gelişen hastalıkların takip ve tedavileri yapılmaktadır. Çocuk Endokrinoloji alanında önemli bir referans merkezi olan Özel Antakya Akademi Hastanesi Sağlık Grubu’nda; büyüme hormonu ölçümü, tiroit fonksiyonları, ergenlik, böbrek üstü bezi fonksiyonları, şeker metabolizması ve erbezleri fonksiyonu değerlendirilmesi, idrar yoğunlaştırıcı hormon etkisi ölçümü, kortizol fazlalığı, büyüme hormonunun etkisi, cinsiyet belirleme gibi testler yapılmaktadır.

Son Güncelleme: 21 Mayıs 2022
Whatsapp